6 známych svetových altánkov

Záhradné či drevené altánky dnes môžete vidieť ako častú súčasť mnohých záhrad, pozemkov, rekreačných či záhradkárskych oblastí. Niet divu, že ich obľúbenosť stále rastie. Prinášajú so sebou hneď niekoľko skvelých výhod. Altánok môže byť skvelým pomocníkom pri záhradných prácach, miestom na oddych a rekreáciu, príjemné chvíle strávené s blízkymi či dokonca môže slúžiť aj ako svadobný altánok. Niektoré záhradné altánky majú obyčajný dizajn, niektoré svojou konštrukciou vynikajú, iné zas majú množstvo zložitých detailov, ktoré hneď upútajú pozornosť. Prezrite si niekoľko slávnych altánkov, ktoré vás svojim nápaditým charakterom, dizajnom či prevedením určite inšpirujú.

Altánok z filmu Za zvukov hudby

Film mal svoju premiéru v roku 1965, no v tom čase nik nečakal, že jedného dňa sa stane jedným z najslávnejších a najúspešnejších filmov. Muzikál Za zvukov hudby sa natáčal v Salzburgu a hneď po jeho premiére začali prichádzať prví fanúšikovia z USA s cieľom navštíviť miesta, na ktorých sa film natáčal. Jedným z nich je aj altánok s bielym exteriérom, sklenenými stenami a kruhovým usporiadaním lavičiek v palácovej záhrade pri zámku Hellbrunn. Tento altánok slúžil ako romantické prostredie pre slávnu scénu s Rolfom a Liesl.

Altánok vo Williamstone v Južnej Karolíne

Tento altánok bol postavený v období pred občianskou vojnou. Jeho hlavným účelom bola ochrana prírodného minerálneho prameňa. Altánok sa nachádza v parku minerálnych prameňov vo Williamstone v Južnej Karolíne. Je situovaný oproti ulici, na ktorej bolo v roku 1872 založené dievčenské kolégium Williamstone Girls College. Altánok je vysoký 23 metrov a má tradičný dizajn s jednou malou výnimkou. Tou je otvor v jeho podlahe, z ktorého vyviera minerálny prameň.

Altánok Sevilla v Pensacole na Floride

Námestie Sevilla v Pensacole na Floride je strediskom starej osady Pensacola. Na tomto miesto došlo k prvým pokusom o osídlenie na severoamerickom kontinente. Námestie Sevilla vola sprievodným miestom pre pevnosť Pensacola, ktorá bola založená počas britskej vlády. V 60-tych rokoch sa skupina miestnych pamiatkarov rozhodla pracovať na obnove starších častí Pensacoly a podarilo sa im obnoviť námestie Sevilla. Historická štvrť Seville je miestom, na ktorom španielski, francúzski a britskí osadníci stavali domy pozdĺž zálivu. Celá táto oblasť je v národnom registri historických miest. Dnes si návštevníci môžu v tomto historickom drevenom altánku užívať spoločné chvíle pri pikniku či posedení.

Taliansky altánok v Sonnenbergových záhradách

Tento altánok sa vyznačuje talianskym štýlom a nachádza sa v talianskej záhradnej časti v rámci Sonnenbergových záhrad v Canandaigua v New Yorku. Tento taliansky altánok sa pýši jedinečnou strechou, ktorá má dizajn v štýle viniča v liatine. Táto talianska záhrada bola založená v roku 1903 a altánok je jednou z jej najpamätnejších stavieb.

Klasický rímsky altánok

V tomto prípade nejde o konkrétny altánok, ale skôr o štýl a prevedenia stavby. Pred storočiami aj Rimania využívali záhradné altánky na oddych a trávenie voľných chvíľ, ako ľudia dnes. Neskôr sa tento typ altánku rozšíril aj v rámci Európy. Základný dizajn klasického rímskeho altánku spočíva v ohromnej kupolovej streche a silných stĺpov z mramoru. Záhradné altánky boli zväčša stavané v súkromných záhradách a považovali sa za symbol bohatstva danej rodiny. Okolo týchto altánkov sa na oslavu života mnohokrát pestovali krásne kvety.

Zdroj článku: https://www.alansfactoryoutlet.com/blog/6-well-known-historical-gazebos


Pridaj komentár